Kolari

Kolari

Tornio-Muoniojoki on Tornio linna juures Botnia lahte suubuv suur ja kalarikas jõgi. Kolari on väike linn mis asub selle jõe keskjooksul. Koht on lõhepüüdjate jaoks üks huvitamaid, kuna seal on arvukalt suuri lõhesid. Kala keskmine kaal mõnel aastal on olnud umbes 9 kg. Soomlaste endi ütlus selle kohta on põhjamaiselt lihtne:"Auhind on vaeva vääriline". Kõik see võiks ka ilus jutt olla kui ise näinud ei oleks. Mõned aastad tagasi esimest korda seal olles jäi eestlastel üle ainult vaadata kuidas asi käib. Tõsi küll, oli meie hulgas ka mees kes ~15 kilose kala pea veepinda välja sikutas. Vähene kogemus ja liigne kiirustamine jätsid järele ainult sirgeks venitatud kolmiku. Kuid sellest piisas lõkke ääres jutuks poole ööni. Tänavu, olles juba kogu protsessiga rohkem kursis, lootsime paremat. Teades kala ülesseminemise aega, olime õigel ajal kohal. Selleks pidasime sidet kohaliku hotelli omanikuga. Samuti on parimale ajale soomlased organiseerinud iga-aastase lõhepüügi võistluse.

Kolari asub teisel pool pöörijoont ja jaanipäeva järgsel nädalal pole seal ööl ega päeval suurt vahet. Kogu aeg on valge, nii et püüa kaua jaksad. Püük toimub paadist. Laskud vooluga alla, landid mängivad paadi taga voolus vastavalt sellele kui kiiresti aerutaja vastuvoolu aerutab. Tavaliselt on paadis kaks meest. Teise kohustuseks on jälgida spinninguid ja kala võtmise korral hakata teda väsitama. Samal ajal korjab aerutaja kiiresti teised spinningud kokku. Tavaliselt on paadis kolm spinningut, mis on järele vedamiseks sobivalt jäigad. Täpselt nii me püüda üritasimegi. Esimesed kaks päeva oli meil kaasas ka kohalik "kalaopas", kes aitas ja seletas. Kolmandal päeval olime omapead ja siis meie seltskond "punkti" kirja saigi.

Kaks Tiitu olid ühes paadis ja kalaga nad tagasi tulid. Ei osanud nad täpsemalt seletada midagi, kes ja kuidas, aga käes ta oli.

Ilus, veel hõbedane lõhe ja ega kaalu (7,9kg) kohta ka midagi halba öelda ei saa. Igal juhul said meie mehed oma nime kalameeste puhkekeskuses tabelisse kirjutada, selline tava neil seal on. Nüüd on "ots" lahti tehtud, ehk tuleb ka järgmisi nimesi. Koht on seal suure lõhe püügiks igati sobiv, rääkimata kogu puhkekeskuses valitsevast üldisest meelestatusest.

Kogu kalastajate puhkeküla on ilusasti jõekaldale metsa sisse ära peidetud. Võid elada motellis 2-s toas, koos sõpradega suuremas toas või üldse telkida. Saad käia (suitsu)saunas, istuda jõekaldal katuse all tule ees ja jälgida jõel toimuvat kaldalt. Kuuled, mida teised kalamehed "räägivad" ja jutustad ka ise midagi uskumatut. Tore koht puhkamiseks ja kalapüügiks.